BAYANLAR NEDEN KÜPE TAKARLAR?????

Nisan 22, 2015

Arada kaynamış sanırım ,unutmuşum=)
yeni bilgiler öğrenmeye devam ....
Kızlar burdamıyız?
Başlıyoruzzzzzzz=))


Günümüzde 'piercing'adıyla vücudun her tarafına küpe takılıyor ama küpenin kökeni,İngilizce 'earning' isminden de anlaşılacağı gibi kulağa takılan halkadır.Küpenin kulak memesine takılmasının nedeni burada fazla sinir köklerinin olmamasıdır hem de kulak memelerinin başka ne işe yaradıkları anlaşılabilmiş değildir.


Bir görüşe göre ilk insanlarda kulaklar, kulak kanallarını korumak için çok büyük ve sarkıkmışlar.Kulak memelerimiz de bu sarkık kulaklardan kalmaymış. 

İnsanlar,tarih öncesi zamanlarda bile, süs veya tılsım amacıyla kulaklarına bir şeyler takmış,karşındakileri etkilemeye çalışmışlardır.

Hemen hemen her kültürel gelişmede olduğu gibi küpeye de ilk önce Mısırlılarda rastlanıyor.
Önceleri çok büyük çapta olan altın halkalarının yerlerini zamanla daha küçük askı şeklindeki küpeler alıyorlar.Babilliler ve sonra Asya medeniyetlerinde küpe sadece erkeklerin taktığı ve toplum içindeki rütbeyi belirten bir takı oluyor.
Altın işlemeciliği sanatı geliştikçe de daha zarif hale geliyor.
Yunanlar çıngıraklı altın küpeler kullanırlarken ,Romalılar küpelerin üstüne değerli taşlar koyuyorlar.Ortaçağda pek kullanılmayan küpe, Rönesans ile birlikte yine moda oluyor.
Kadınlar küpeyi iki kulaklarına takarlarken , erkekler sadece sol kulaklarına takıyorlar.
Erkekler özellikle incilerle bezenmiş olanları tercih ediyorlar.18,yüzyılda elmas ,19.yüzzyılda ise kabartmalar yapılmış taşlar gözdeyken küpe yine moda olmaktan çıkıyor.


Çok geçmeden 20.yüzyılda yüksek devirli delici aletler ve hijyenik olarak kulak delme imkanlarıyla birlikte tekrar moda oluyor..

Süs olmasının yanında takıldığı yere göre birtakım mesajlar da taşıyor. 'Piercing'(delme) adıyla vücudun boş bulunan her yerine takılıyor.

Geçmişinden de görülüyor ki küpe sanıldığı gibi kadınlara has bir takı değil.
Hatta tarih boyunca daha çok erkekler tarafından takılmış.
Küpe tarihte sadece süs ve etkileme aracı olarak da kulllanılmamış.
Örneğin eski çağlardaki denizcilerin kulaklarına küpe takmalarının amacı değişikmiş.

Denizcilerin ağaç gemilerde okyanusların bilinmezliklerine yelken açtıkları devirlerde,kimse bu uzun seferlerden sağ salim geri dönüp yuvasına,ailesine kavuşabileceğinden emin olamazmış.

Olabileceklerin en kötüsüne hazırlıklı olabilmek için eğer kazaya kurban giderler de cesetleri karaya vurursa ,bulanlar cenaze ve defin işlemlerinin masraflarında kullansınlar diye kulaklarına altın küpe takarlarmış...

işteeeeeeee nerelerden geliyormuşşş öğrendikkk umarım açıklayıcı olmuştur....

You Might Also Like

4 yorum

 1. Vay canına sayende yeni bisey ogrendim.Tesekkurler ☺

  YanıtlaSil
 2. cidden ne varsa mısırlılarda var :)) Asya geçmişinde erkeklerın taktıgını duymuştum bende meraklıyım azcık boyle araştırmalara :)) cok guzel paylaşım olmuşş. yalnız şu kulak kepcesıne kadar uzananlar favorım ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler cnm=) izleme de kal taze taze gelecek yine=)

   Sil

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images